نخستین همایش بین المللی سلامت زنان در ایران ، در شیراز برگزار می شود

نخستین سمینار بین المللی سلامت زنان در ایران توسط مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار وب‌دا در روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ،  دکتر کامران باقری لنکرانی ، رییس سمینار ، دراین زمینه گفت: بسیاری از عوامل بیولوژیکی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زیست محیطی و اقتصادی وضعیت سلامت زنان را تحت تاثیر قرار می دهد ، از طرفی زنان نسبت به مردان به دلایل فیزیولوژیک مختلف از جمله دوران بارداری و شیردهی ، شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری ها و ناتوانی ها دارند.

وی اظهار داشت : بر این اساس رویکردی مبتنی بر شواهد جهت مدیریت مسایل مرتبط با بهداشت باروری ، سلامت سالمندی بانوان ، کنترل بیماری های قابل انتقال و نیز بیماری های غیر قابل انتقال در زنان احساس می شود.

دکتر لنکرانی بیان کرد : با توجه به این ضرورت مرکز تقحیقات سیاستگذاری سلامت تصمیم به برپایی سمیناری بین المللی با حضور متخصصان مرتبط با این مسایل از کشور و خارج از کشور گرفت.

وی گفت : این سمینار 25 و 26 خردادماه جاری در سالن های سینا و صدرا برگزار می شود.

دکتر لنکرانی افزود : سمینار سلامت زنان در پایگاه اطلاع رسانی جهانی مورد توجه قرار گرفته و حدود 450 مقاله به دبیرخانه ارسال شد که از این میان 255 مقاله پذیرفته شد که به صورت پوستر و 40 مقاله نیز به صورت سخنرانی ارایه می شود.

دکتر لنکرانی گفت: محورهای مورد توجه این سمینار سلامت روان زنان ، باروری ، تغذیه در دوران های خاص شیردهی ، بارداری و یائسگی ، بیماری های واگیردار و غیر واگیردار و سالمندی بانوان است.

وی اظهار داشت : کاهش مرگ و میر زنان باردار از نکات مورد توجه در دنیاست که با اقدامات انجام شده ، این آمار در کشور ما کاهش 85 درصدی داشته است.

دکتر لنکرانی افزود : در بیش از 30 سال گذشته تعداد متخصصان زنان در کشور ما 10 برابر شده که این اتفاق مبارک در راستای سلامت زنان ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی افتاده است.

وی به مسایلی از جمله تشویق زنان برای زایمان طبیعی ، کاهش سزارین ، سلامت روان زنان و پوکی استخوان اشاره کرد و گفت : با توجه به اهمیت این مسایل در زنان در این سمینار سعی شده است که به طور علمی ومستند به آنها پرداخته شود.

دکتر لنکرانی با اشاره به حضور متخصصانی از کشورهای هلند ، مصر ، کانادا ، آمریکا و ایتالیا در این سمینار ، بیان کرد : ما در این جمع علمی حرف های بومی خود را در کنار یافته های بین المللی قرار می دهیم که در نوع خود جدید و جالب توجه است.

وی گفت : این همایش دارای 10 امتیاز بازآموزی برای مشمولین و به دلیل اهمیت موضوع ها ، دارای 5/1 امتیاز معرفت افزایی برای اعضای هیات علمی شرکت کننده می باشد.

پایان خبر
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-3-23 15:25        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ