راه اندازی موفقیت آمیز CD Robot در درمانگاه شهید مطهری توسط یکی از شرکت های مستقر در مرکز رشد فناوری اطلاعات علوم پزشکی شیراز

رییس مرکز رشد فناوری اطلاعات علوم پزشکی شیراز از راه اندازی موفقیت آمیز CD Robot در درمانگاه شهید مطهری توسط یکی از شرکت های مستقر در این مرکز رشد خبرداد .

به گزارش خبرنگار وب دا در روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر سید جلیل معصومی در این خصوص افزود : امروزه استفاده از سیستم های PACS جهت آرشیو تصاویر رادیولوژی باعث گردیده تا مراکز تصویربرداری به سمت بدون فیلم کردن  (filmless) سیستم خود حرکت کنند و بجای ارایه فیلم رادیولوژی به مراجعه کنندگان یک لوح فشرده حاوی تصاویر بیمار ارایه کنند که هر پزشکی می تواند تصاویر را بر روی کامپیوتر مشاهده نماید.

وی اظهارداشت : به منظور صرفه جویی در زمان، دستگاهی به نام CD Robot ساخته شده است که در شبکه قرار می گیرد و تصاویر ارسالی از دستگاه های رادیولوژی و PACS را به صورت اتوماتیک بر روی لوح فشرده حاوی اطلاعات بیمار چاپ می نماید.

دکتر معصومی گفت : شرکت رایکا، یکی از شرکت های مستقر در مرکز رشد فناوری اطلاعات علوم پزشکی شیراز پس از بررسی هایی که در خصوص این دستگاه انجام داد، توانست یک سیستم ترکیبی نرم افزاری و سخت افزاری طراحی نماید به گونه ای که PACS می تواند تصاویر لازم را به کامپیوتر ارسال نموده و نرم افزار موجود بر  روی این کامپیوتر اطلاعات را دریافت کرده و پس از تجزیه و تحلیل، آنها را بر روی یک لوح فشرده رایت می نماید.  

وی بیان کرد : پس از چاپ برچسب توسط دستگاه مربوطه، سیستم اتوماتیک اعلان می دهد و کاربر اقدام به برداشتن لوح فشرده و چسپاندن برچسب بر روی آن می نماید و سپس سیستم بطور اتوماتیک لوح های فشرده بعدی را به همین صورت تولید می نماید.

دکتر معصومی تصریح کرد : از مزایای این سیستم می توان  به هزینه پایین، خرابی کمتر و پشتیبانی و خدمات پس از فروش در داخل کشور نسبت به موارد مشابه خارجی اشاره نمود.

گفتنی است: در حال حاضر سیستم رایت تصاویر Dicom تولیدی شرکت رایکا افزار پارس با نام Dicom CD Creator در درمانگاه شهید مطهری و درمانگاه مسجدالرسول (س) شیراز کاملاً آزمایش شده و مورد استفاده قرار گرفته است و قابل ارایه به هر مرکز درخواست کننده می باشد.

پایان خبر

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-6-18 14:27        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ